Zpomalovač hoření
Zpomalovač hoření, retardér hoření nebo samozhášecí přísada je látka, která zpomaluje nebo zabraňuje hoření. Zpomalovače hoření se v požární ochraně používají velmi často. Nejčastěji používaným zpomalovačem hoření je voda, avšak termín se většinou používá pro chemické zpomalovače. Může se týkat i ochranné vrstvy na předmětu, například zpomalovače ve spreji, který se používá pro ochranu vánočních stromků proti ohni.
Ve Spojených státech dojde ročně ke zhruba 400 000 požárům v domácnostech s přímou škodou skoro 7 miliard dolarů.[1] Vzhledem k důležitosti prevence proti požárům je zpomalování hoření velmi důležitou oblastí průmyslu.
Jak zpomalovače fungují
[editovat | editovat zdroj]Zpomalovače hoření obecně snižují hořlavost materiálů, buď fyzikální cestou, anebo chemickou reakcí, která zastavuje hoření.
Fyzikální zpomalování
[editovat | editovat zdroj]Existuje řada způsobů, které mohou fyzikálně zpomalovat proces hoření:
- Ochlazováním: Některé chemické reakce ochlazují materiál.
- Vytvářením ochranné vrstvy: Tato vrstva chrání zbývající materiál.
- Ředěním: Některé zpomalovače uvolňují při hoření vodu nebo oxid uhličitý. To může naředit radikály v plameni natolik, že to zabrání hoření.
Příkladem často používaného zpomalovače hoření je hydroxid hlinitý. Nejenže se rozpadá a uvolňuje vodní páru, ale také pohlcuje velké množství tepla, čímž ochlazuje materiál, a zbytkový oxid hlinitý vytváří ochrannou vrstvu. Tato látka tedy působí hned třemi způsoby najednou.
Chemické zpomalování
[editovat | editovat zdroj]- Reakce v plynné fázi: chemické reakce v plameni (tj. v plynné fázi) mohou být zpomalovači hoření přerušeny. Existují však situace, kde může být při použití zpomalovače vyvinutý plyn nebezpečnější. Obecně tato třída zpomalovačů používá halogeny, například brom nebo chlor.
- Reakce v pevné fázi: Tento druh zpomalovačů funguje tak, že rozbíjí plastické polymery, takže tají a odtékají z plamene. Přestože to umožňuje materiálům úspěšně projít určitými testy hořlavosti, je otázkou, zda tvorba hořlavých plastových kapének skutečně zvyšuje požární bezpečnost.
- Tvorba popela: Tyto zpomalovače v pevné fázi způsobují tvorbu uhlíkového popela na povrchu polymeru. Tento uhlík je mnohem méně hořlavý a chrání proti dalšímu hoření.
- Bobtnání: Tento typ zpomalovačů způsobuje nabobtnání pod ochrannou vrstvou popela, čímž zajišťuje lepší tepelnou izolaci. Kromě přidávání do plastů existují tyto zpomalovače i jako nátěry pro ochranu dřevěných staveb nebo ocelových konstrukcí.
Zdravotní rizika
[editovat | editovat zdroj]Některé zpomalovače hoření, jako jsou například polychlorované bifenyly (PCB), či různé bromované zpomalovače hoření (polybromované difenylethery, polybromované bifenyly), mohou představovat zdravotní riziko. Proto se na ně zaměřují nevládní organizace a také příslušná legislativa.[2]
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Miroslav Šuta: Bromované zpomalovače hoření a jejich rizika, ihned.cz, 13. 6. 2005
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ U.S. home structure fires [online]. [cit. 2007-08-22]. (National Fire Protection Association). Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30.
- ↑ Arnika: Arnika apeluje na ministra: Nepřipusťte PVC a toxické látky v ekologicky šetrných výrobcích Archivováno 4. 3. 2009 na Wayback Machine.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fire retardants na anglické Wikipedii.